W niedzielę, 3 października, obchodziliśmy doroczne Święto Ziemniaka organizowane od lat wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Słupsku, Urząd Gminy Damnica oraz SDOO w Karzniczce. Słupskie Pokopki były już siedemnastą edycją tego niezwykłego wydarzenia, łączącego kulturę, rzemiosło, targi i rozrywkę.

Tegoroczne Pokopki były okraszone wspaniałą, niemalże letnią pogodą, stąd wielu mieszkańców okolicznych gmin i miasta Słupska zdecydowało się na uczestnictwo w imprezie. Była to niezwykła okazja by zakupić zapasy warzyw i sadzonek, kwiatów i drzew na zimę. Fani wyrobów rękodzielniczych cieszyli się na widok ręcznie zdobionych garnków, figurek z gliny, aniołów malowanych na deskach, rzeźb i robótek ręcznych. Nie zabrakło też „leków z domowej apteki” a miody, przyprawy, zioła i czosnki wyciągały ręce po nowych właścicieli. Słowem – każdy znalazł coś dla siebie. W przerwie można było raczyć się wyrobami Kół Gospodyń Wiejskich. Podczas spotkania rozdano ponad 2000 porcji różnych dań z ziemniaka za darmo, dla tych, którzy zechcieli spędzić z nami więcej czasu.

Początek imprezy okrasił swoim występem zespół taneczny Pląs, bez którego, trzeba przyznać, trudno by nam było w wejść w ten ludowy klimat. Polonez i Kujawiak zatańczony przez panie w części oficjalnej podniósł jej wymiar do rangi narodowej przepełnionej polską, ludową tradycją. Starosta Paweł Lisowski, wójt Andrzej Kordylas i dyrektor SDOO Jarosław Kapiszka przywitali wszystkich po czym dokonali oficjalnego otwarcia XVII Słupskich Pokopek i zaczęło się!  Na scenie występowały lokalne zespoły: Damniczanki, Polanki z Karznicy, Babiniec z Objazdy, Klęcinianki, KGW Stowięcino, Skotawianie z Dębnicy Kaszubskiej. Bohaterem artystycznym tegorocznych Pokopek był zespół folkowy „Słowiany” z Krakowa, który chętnie grał repertuar własny przepełniony energią i rytmem. W przerwie pomiędzy częściami koncertowymi, artyści dzielili się z nami regionalnymi daniami z Ukrainy. Kropkę nad „i” postawiła swoim występem „Karina” śpiewając piosenki popularne kończąc w ten sposób całe spotkanie.

Zorganizowanie tak wielkiej imprezy wymaga połączenia sił wielu ludzi, którzy często anonimowo wkładają mnóstwo pracy aby wszystko przebiegało lekko i bez zakłóceń. Pozwolimy sobie wspomnieć kilka firm i nazwisk, którym w imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy za pomoc podczas realizacji Święta Ziemniaka.

  • Dziękujemy pani Sandrze Winnickiej, dyrektor Centrum Kultury Powiatu Słupskiego za pierwszą pokopkową wspólnie przeprowadzoną imprezę.
  • Jarosławowi Kapiszce (SDOO w Karzniczce) za wzorowe przygotowanie placu i ratowanie nas w trudnych sytuacjach.
  • Dziękujemy pani Aleksandrze Winsztal za to, że żaden problem nie stanowił dla niej przeszkody a jej energia w pracy udzielała się również nam!
  • Dziękujemy pracownikom ZGK w Damnicy.
  • Serdeczne podziękowania dla Farm Frites Poland i Farm Frites Poland II szczególnie Kazimierzowi Kozinie i Jarosławowi Wańkowiczowi za dostarczenie nam „tony” frytek, które ludzie mogli smakować do woli podczas imprezy.
  • Dziękujemy prezesowi OHZ w Bobrownikach Adamowi Sasiuk za wspaniałe wiejskie elementy dekoracji.
  • Dziękujemy zespołom ludowym: Damniczanki, Babiniec, Polanki, KGW Stowięcino, Klęcinianki, Skotawianie za bezinteresowną chęć uczestniczenia w tym wydarzeniu.
  • Dariuszowi Plaga i Pawłowi Obertowi z firmy Poltarex.
  • Funkcjonariuszom Policji, którzy pomagali nam w sprawnym kierowaniu ruchem.
  • Mariuszowi Ożarkowi – dyrektorowi Zarządu Dróg Powiatowych w Słupsku za pomoc w oznakowaniu dróg dojazdowych.
  • Dziękujemy wszystkim, których nie wymieniliśmy a bez których Pokopki 2021 byłyby o wiele uboższe.                                                                                A jaki klimat panował podczas Pokopek i co ominęło tych, którzy nie byli, najlepiej opowiedzą zdjęcia.